Zakladatel Masutatsu Oyama a historie Kyokushin

Zakladatelem stylu Kyokushinkai Karate byl korejsko-japonský mistr bojových umění Masutatsu Oyama, známý také jako Mas Oyama.

Narodil se 27. července 1923 ve vesnici Wa-ryongri Yongchimyonchul Na Do poblíž Gunsanu v jihozápadní části Korei během japonské okupace. V mládí byl poslán na statek své sestry v Manchuria (Čína) a zde v devíti letech začíná budovat svou cestu bojových umění. Pod vedením mistra Yi začíná studovat jižní čínskou formu umění Kempo, známou pod názvem ,,18 rukou“. V patnácti letech díky své nezlomné píli získává 1. dan – Shodan.

V roce 1937 začal studovat aviatiku na YAMANASHI YOUTH AVIATION INSTITUTE a začal s tréninkem bojového umění karate. Jednalo se o styl Shotokan Karate, který založil Gichin Funakoshi. V osmnácti letech v této škole získal 2. dan – nidan a ve dvaceti letech 4. dan – Yondan. V tomto čase se velmi vážně začal zajímat o judo a nachází cestu k zakladateli juda Jigoro Kano. Nato získává také 4. dan v judu. V roce 1945 dobrovolně vstoupil do speciálních útočných oddílů japonské císařské armády. Po druhé světové válce Masutatsu Oyama začal trénovat u mistra So Nei Chu, jednoho z největších autorit Goyu Ryu – okinawského karate v Japonsku.

V roce 1937 začal studovat aviatiku na YAMANASHI YOUTH AVIATION INSTITUTE a začal s tréninkem bojového umění karate. Jednalo se o styl Shotokan Karate, který založil Gichin Funakoshi. V osmnácti letech v této škole získal 2. dan – nidan a ve dvaceti letech 4. dan – Yondan. 

V tomto čase se velmi vážně začal zajímat o judo a nachází cestu k zakladateli juda Jigoro Kano. Nato získává také 4. dan v judu. V roce 1945 dobrovolně vstoupil do speciálních útočných oddílů japonské císařské armády. Po druhé světové válce Masutatsu Oyama začal trénovat u mistra So Nei Chu, jednoho z největších autorit Goyu Ryu – okinawského karate v Japonsku. 

Když se po válce rozhodl věnovat výlučně karate, trénoval s neobyčejnou pílí 12 hodin denně, a to od šesti od rána do sedmi hodin večer, v celodenním tréninku byla pouze jedna přestávka k tomu, aby se najedl. Mas Oyama potkává také Eiji Yoshikawa, autora novely Musashi, která byla napsána podle předlohy životopisu nejznámějšího japonského samurajského válečníka Mijamoto Musashi. 

Autor i samo učení Bushido (cesta válečníka) pomáhali celý život Mas Oyamovi pochopit, co je to Budo a jak se podle něj řídit. V této době navštěvuje Mas Oyama horu Minobu v Chiba prefektuře, kde Musashi cvičil pro boj s mečem.

S Yoshikawou také sestavuje Kyokushin Dojo Kun, soubor morálních pravidel uplatňovaných v dójó i mimo něj. Oyamu zcela ovládla myšlenka, že toto je to správné místo, kde začít Budo a cestu osamění. 

V Doprovázen jedním z jeho studentů začal praktikovat velmi náročný trénink, ve kterém mu pomáhal další přítel, který mu jednou měsíčně přinášel jídlo. Po šesti měsících jeho student tento způsob života vzdal, nemohl unést samotu a potají jednou v noci Mas Oyamu opustil. 

Po 14 měsících už ho ani jeho přítel nebyl schopen zásobovat potravou, a tak musel Mas Oyama cvičení v samotě ukončit a vrátit se do civilizace. V roce 1947 se Oyama zúčastnil všejaponského turnaje karate, kde skončil neporažen na prvním místě. 

Se svou výhrou však není spokojen a znovu se rozhodl zasvětit svůj život karate. V roce 1948 opouští civilizaci a odchází na horu Kiyozumi v provincii Chiba a trénuje dál jeden rok a osm měsíců. 

V tomto období je zcela posedlý fanatizmem, trénuje 12 hodin denně bez jediného dne přestávky, cvičí v ledové vodě vodopádu, cvičení úderů do stromu, který sloužil jako makiwara, rozbíjí říční kameny holou rukou nebo provádí stovky přeskoků přes vzrostlé keře. Po svém návratu, kdy chtěl uvést karate do vědomí veřejnosti, zkoušel exhibičně bojovat s býky, kterým dokázal holýma rukama urazit rohy!

V roce 1952 společně s Koichi Endo, expertem na judo, odcestoval do USA, kde absolvoval 270 exhibičních zápasů a z toho 7 před televizní kamerou. Vždy zvítězil. Drtivou většinu svých soupeřů vyřadil z boje pár sekund po zahájení. Není zdokumentována jediná prohra. Bojové techniky měl Oyama založeny na principech samurajských válečníků známé jako ,,Ichigeki hissatsu“ (jeden úder jistá smrt). Tisk v té době popisoval jeho vystoupení asi takto: Jakmile se dostal k vašemu tělu, bylo po boji, pokud udeřil, něco se vždy zlomilo, pokud jste zablokoval jeho úder, vaše ruka byla zlomena nebo utrpěla nějakou formu dislokace, pokud jste jeho úder nezablokoval, riskoval jste zcela jistě zlomeninu žeber. Za tyto výkony získal přezdívku ,, Boží pěst“. Na vítězství nikdy nepotřeboval dobu delší než jedné nebo dvou minut. Někdy mu stačilo i pár vteřin.

V roce 1954 Masutatsu Oyama otevřel své první dojo, travnatý pozemek v Mejiro v Tokiu. V roce1956 bylo otevřeno první skutečné dojo v budově baletního studia poblíž Univerzity Rikkyo vzdálené 500 m od místního vedení asociace. V roce 1957 mělo dojo 700 členů, a to navzdory tomu, že pro velmi drsné podmínky tréninku mnoho členů odcházelo. Přicházeli sem cvičit i lidé jiných bojových stylů, a to zejména proto, aby zakusili ,,jis sen kumite“ (plnokontaktní boj). Jeden z původních instruktorů Kenji Kato řekl, že si přitom zaznamenávali účinné techniky ostatních stylů, které by byly vhodné pro reálný boj. Zápas (kumite) pokračoval do té doby, než jeden ze soupeřů padl, hlasitě by totiž nikdo porážku nepřipustil. Zranění se stávala denně a mnoho cvičenců odpadávalo. Nenosilo se žádná do-gi, jen to co měl každý na sobě.

V roce 1957 si Mas Oyama za organizaci registruje název KYOKUSHIN – ultimátní pravda či cesta poslední pravdy, čímž prakticky založil svůj vlastní styl karate, známý jako ,,KYOKUSHIN KARATE“. Dne 26. 4. 1994 všechny zasáhla smutná zpráva o Sosaiově smrti. Masutatsu Oyama zemřel v Tokiu ve věku 71 let. Sosai Masutatsu Oyama byl jeden z největších mistrů bojových umění dvacátého století.

O oblibě a respektu ke KYOKUSHIN KARATE po celém světě hovoří i fakt, že mezi nositele černých pásů v tomto stylu karate patří i světově význačné osobnosti. Patří mezi ně např. populární herec Sean Connery (čestný 1. dan), švédský herec akčních filmů Dolph Lundgren (3. dan), prezident Nelson Mandela (čestný 8. dan) a australský ministerský předseda John Howard (čestný 5. dan), který byl takto oceněný za oficiální otevření Kyokushin dojo v Sydney. Kyokushin Karate se stalo natolik známým, že se o něj začala zajímat i televize a filmové společnosti. Vzniklo tak hned několik filmů. Sonny Chiba (Sadaho Maeda) ztvárnil roli Masutatsu Oyamy ve filmové trilogii Champion of Death (1975), Karate Bearfighter (1975) a Karate for life (1977). Masutatsu Oyama se také objevil v prvních dvou filmech. Oyamův životní příběh popisuje také jihokorejský film Fighter in the Wind (2004).

error

Líbila se vám stránka? Sdílejte ji se světem

ZPĚT
× WhatsApp Chat